Menu

Yanık Ülke Bağları'nın da içerisinde yer aldığı iç Ege Bağ Rotası sizleri, Türkiye'de şarap üretiminin önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği şarap rotasına götürecektir.

Binlerce yıllık tarihi ve coğrafyasıyla, Türkiye'nin keşfedilmesi gereken güzellikleri arasında, Kula Salihli jeoparkı içerisinde yer alan bu bölge, Manisa'nın  Kula ve Salihli ilçelerinin idari sınırlarının bütününü kapsamaktadır.

Jeoparkın toplam alanı 2320 km2’dir.

Kula Salihli Jeoparkı doğal, jeolojik, kültürel ve arkeolojik zenginlikleri barındırmaktadır.

Kula ve çevresinde peribacalarından karstik mağaralara, kanyonlardan volkan konilerine pek çok doğal miras bulunur.

Jeolojik mirasın yanı sıra Kula, çok iyi korunmuş  Osmanlı kent mimarisiyle zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir.

4 Eylül 2013 tarihinde Kula Volkanik Jeoparkı Türkiye'nin ve Avrupa'nın ilk ve tek UNESCO Jeoparklar Ağı üyesi ilan edilmiştir. 

Yanık Ülke'ye geldiğinizde gezip görebileceğiniz yerleri sizin için derledik. 

Kula Peribacaları

Volkanik etmenli jeolojik bir yapıya sahip olduğu bilinen Kula bölgesinde bulunan Kula peribacaları; vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan doğal oluşumlardır. Yüzlerce yıl içinde doğal etmenlerle oluşan bu gizemli yapılar, insanı, dünyanın varoluşu hakkında düşünmeye ve keşfetmeye sürüklüyor. Yanık Ülke’ye 23 km uzaklıkta ve araç ile 18 dakikada gidilebilen Kula peribacalarını keşfetmeye ne dersiniz?

Divlit Yanardağı 

Villa Estet Bağ Otel'in 26 km kuzeyinde bulunan Divlit Yanardağı'na geldiğinizde, Demirköprü Baraj Gölü'nün kıyısında biri büyük, diğeri küçük iki volkan konisi görülür. Yöre halkının "Çakallar Tepesi" ya da "Divlittepe" dediği büyük koniyle yaklaşık 1 kilometre ötesindeki "Küçük Divlit" baraj gölünün mavi sularıyla ilginç bir görünüm oluşturur. Yamacında terk edilmiş Çakallar köyünün bulunduğu tepe, Kula volkanizmasının en genç oluşumudur ve bu alanda günümüzden 10-12 bin yıl önce yaşamış insanlara ait ayak izleri bulunur. 

Taşyaran Vadisi

Türkiye’de eşi olmayan ve görenleri şaşırtan bir doğa mucizesi. İmren Deresinin, sert kayaçları binlerce yıldır aşındırmasıyla oluşmuş doğal güzellik. Büyük bir fay kırığı sonrasında suyun ve rüzgârın kayalarda bir nakış gibi oluşturduğu, Taşyaran Vadisi, Anadolu’nun en ilginç doğal güzelliklerinden. Uşak Yenişehir köyü yakınlarındaki Taşyaran Vadisi, Uşak-İzmir yolu üzerinde Kula yakınlarında yer alıyor. Yanık Ülke’ye araçla 30 dakika 41 km uzaklıkta olan Taşyaran Vadisi ,günübirlik geziler için en iyi rotalardan biridir. 

Sardis Antik Kenti

Sardis Antik Kenti, Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alan ve Lidya devletine başkentlik yapmış antik kent olarak bilinmektedir. Milattan önce 1300'de kurulup Milattan sonra 1200'de yıkılmıştır. Bilinen tarihe göre paranın ilk basıldığı yer Sardis Antik Kenti’dir. Ayrıca tarihteki ünlü Kral Yolunun başlangıcıdır. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir. Hâlen burada Kuvars taşı ve altın çıkarımı devam etmektedir. Yanık Ülke’ye araçla 37 dakika 50 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır.

Bintepeler

Villa Estet Bağ Otel'e 60 km uzaklıkta olan Bintepeler veya Bintepe Tümülüs Mezarları'na araç ile 40 dakikada ulaşmak mümkün. Günümüze kadar 115 tanesi korunabilmiş tümülüs mezarlarının en ünlü olanı Lidya kralı Alyattes'e aittir. 355 metre çapında, 69 metre yüksekliğinde, çevre uzunluğu ise 1115 metre olan Alyattes tümülüsü, dünyadaki en büyük tümülüs mezarlarının arasında yer alır. 

Ulubey Kanyonu

27 Haziran 2013’te tabiat parkına dönüşen Ulubey Kanyonu, Uşak ili Ulubey sınırlarında yer almaktadır. 77 km uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu'nun, Büyük Menderes grabeninin çökmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. Uşak Valiliği, Uşak İl Özel İdaresi ve Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında yaptırılan 150 metre yüksekliğinde ve 135 metrekare büyüklüğündeki cam teras ise her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Ulubey Kanyonu Yanık Ülke’ye araçla 1 saat 11 dakika 81 km uzaklıkta yer almaktadır.

Pamukkale

Yerli ve yabancı turistlerin en gözde ziyaret noktalarından Pamukkale, UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Dünyadaki en güzel traverten örneklerinden Pamukkale Travertenleri; görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yanık Ülke’ye 125 km uzaklıkta olan Pamukkale travertenlerine araç ile 2 saatte gidilebilmektedir.

 

Kula Peribacaları

 

Divlit Yanardağı

 

Taşyaran Kanyonu

 

Sardis Antik Kenti

 

Bintepeler

 

Ulubey Kanyonu

 

Pamukkale